Doprava
V Katalánsku bohužel neexistuje nic jako idos a je nutné si vyhledávat spojení zvlášt na stránkách různých vlakových dopravců a zvlášť na stránkách různých autobusových dopravců.
Cestování vlakem
Po Katalánsku se dá relativně spolehlivě i levně cestovat vlakem. Vlaky v Katalánsku jsou podle našich zkušeností spolehlivější než autobusy, které občas zapomenou vyjet, nebo změní trasu. Na vlaky platí slevová kartička Euro 26 (to je jiná kartička než ISIC – pozor!).
Železniční sít v Katalánsku je mnohem hustší než ve Španělsku (což souvisí s hustotou zalidnění). Katalánské vlaky jsou moc pěkné, pohodlné, modernizované. Některé vlaky jsou vybaveny sedadly, u kterých se dá nastavit směr sezení.
Jízdní řády se s trochou trpělivosti a snahy dají nalézt na stránkách Renfe. Vyhledávání je ovšem trošku k vzteku. Například to neumí hledat přestupy, proto je třeba mít přehled o přestupních stanicích a spojení si vyhledat odděleně. Také je potřeba vědět, co jsou Cercanías – jsou to vlaky, které jezdí z nějakého většího města, např. Barcelony. Chyták je, že v Cercanías a v ostatní vlacích je třeba vyhledávat odděleně. Pro regionální vlaky klikněte na Horarios y Precios a zadejte hledané spojení. Pokud nemůžete najít vaši stanici, je třeba kliknout na Ver todas las estaciones a jako hovado to tam najít rolováním myši. Pokud do vaší stanice jezdí jen Cercanías, tak ji tam taky nenajdete, je třeba klinout hlavní stránce Renfe na Cercanías a pak kliknout třeba na Cercanías de Barcelona. Další finta je, že pokud chcete dojet vlakem k Montserratu, nejezdí tam ani Renfe, ani Cercanías, ale FGC (Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya) Tam je potřeba navíc vědět, že musíte nejdřív zakliknout Llobregat-Anoia line a že pokud chcete jet z Barcelony, musíte zakliknout Pl.Espanya. Na stránkách FGC také najdete méně přehledný jízdní řád Tren dels Llacs, když zakliknete Lleida – La Pobla line. Dobrý zdroj informací o tratích vlaků, cercanías a přestupních stanicích je wikipedia, např.: vlaky v Katalánsku a Cercanías de Barcelona.
Na nádražích jsou k dispozici papírové jízdní řády – doporučujeme si je vzít a pokud možno se zbytečně nevztekat s internetem. A ještě jedna zajímavost na závěr: třeba romantický Tren dels Llacs, kterým můžete přejet slušnou část Katalánska (např. z Lleidy přes Balaguer do La Pobla de Segur), má vlastní stránky.
Také se dá cestovat vysokorychlostními vlaky AVE (zkratka za Alta Velocidad), které jezdí po speciálních vysokorychlostních tratích a také jsou výrazně dražší. Na delší vzdálenosti se to asi vyplatí, ale nikdy jsme s AVE nejeli, takže to nemůžeme hodnotit.
Video katalánského vlaku španělské společnosti RENFE.
Cestování autobusem
Autobusy v Katalánsku jsou taky celkem levné jako katalánské vlaky, ale o něco méně spolehlivé. Komplikací je, že neexistuje nic jako náš idos, a proto je nutné vyhledávat zvlášť na stránkách různých dopravců. V okolí Tarragony jsou to např. tyto společnosti (seznam ale rozhodně není kompletní pro celé Katalánsko):
http://www.alsa.es/portal/site/Alsa
http://www.igualadina.com/index.php
http://www.autocarsdelpenedes.com/catala/
Každý jezdí jinam, ale někteří jezdí i do stejných destinací. Často bývá jednodušší se zeptat v oficina de turisme nebo na autobusovém nádraží nebo si dojít jízdní řád opsat na autobusák, jako to dělaly předchozí generace.