Delta Ebra
Seznámit se s deltou řeky osobně představuje ohromující zážitek nejen pro geografy a přírodovědce. Delta řeky Ebro (Delta de l’Ebre) je velmi zajímavá oblast rozprostírající se na 320 km čtverečních – mapa. Určitě stojí za návštěvu, zejména zjara a na podzim kvůli přítomnosti stěhovavých ptáků.
Nejvodnatější řeka Katalánska, Ebro, katalánsky Ebre, se zde vlévá do Středozemního moře a vytváří jedinečnou krajinu, zcela odlišnou od zbytku země. Vznikala a stále vzniká postupným naplavováním a vybíhá zhruba 25 km do moře. Dynamické změny ve tvaru Delty demonstruje výstava v muzeu v Deltebre.
Roku 1983 byla oblast z části vyhlášena za přírodní rezervaci, aby již nemohlo legálně docházet k jejímu devastování. Z přírodovědeckého hlediska se jedná o místo úchvatné a nezaměnitelné. Pobřeží oblasti je tvořeno dlouhými písečnými plážemi, dunami a písečnými bariérami – Barra del Trabucador a Punta de la Banya, dále pak zátokou Fangar. Typické pro celou oblast je věrné počasí a vysoká vlhkost.
Díky naplaveninám, dostatku sladké vody a malé nadmořské výšce se zde velmi daří rostlinám. Ač Katalánsko spíše trpí nedostatkem sladké vody, u Ebra jakoby se člověk ocitl úplně v jiné zemi. Pěstuje se zde rýže a důmyslné zavlažovací kanály proplétají velkou část oblasti. Zvídavého Čecha exkurze do rýžového zemědělství jistě nadchne. Dále se zde pěstují všechny možné citrusy – mandarinky, citróny, pomela, a další ovoce a zelenina, např. lilky.
V mělkých vodách u naplavenin v moři mají svůj původ nejrůznější plody moře. V restauracích u pobřeží a v blízkosti Delty se dají objednat lahůdky z moře v prvotřídní kvalitě, čersvé a chutné.
Kolem lagun se zelená rákosí, které poskytuje útočiště rozličným druhům ptáků. Ti sem létají hnízdit. Ve vhodnou dobu na jaře je možno pozorovat dokonce plameňáky. Pro sledování a fotografování ptactva zda byly vybudovány speciální dřevěné budky a vyhlídky. Trpělivé čekání se vyplatí a zdejší a pozorovatel bývá odměněn jedinečnou přírodní podívanou.
Ptáci a raci – v deltě řeky Ebro se každému zoologovi a milovníkovi zvířat rozbuší srdce nadšením.
Kromě ptáků se dají pozorovat také raci. Zahrabávají se do rýžových polí. Dají se snadno vyplašit, proto je třeba trpělivost a klid. Stojí za zkoušku dát si tichou svačinku u okraje rýžového pole. Pokud ani po trpělivém čekání nevystrčí raci z díry kníry, je třeba navštívit muzeum v Deltebre.
Údržba kol není největší koníček Katalánců. Nicméně výlet na nich byste si neměli nechat ujít!
Delta řeky Ebro je dostupná z několika míst. Vlakem se dá dojet do Camarles, l’Aldea, či přímořského městečka l’Ampolla – zde se nalézá turistická informační kancelář, kterou stojí za to navštívit, i kdyby jen kvůli brožurkám a mapkám. Cestou z l’Ampolly podél pobřeží na západ se dá dostat k půjčovně kol. Půjčit si kola se vyplatí, chce-li člověk vidět větší kus – doporučená je cesta k majáku a zpět, přičemž je třeba jet podle pokynů v půjčovně (vydají plánek s fotografiemi), neboť hrozí zamotání se mezi poli s rýží a poli s rýží. Nejlepší cíle pro cyklovýlet jsou: Deltebre a maják Fangar.
Je třeba také počítat s nižší kvalitou kol – a to zejména po sezóně. Kola na jaře zakoupená nová se přes léto v agresivním prostředí opotřebují. Helmu v půjčovně nepůjčují. Povrch pro kola není vždy ideální – občas se do písku boří, přesto stojí výlet za zvážení, protože se na nich dá dostat dál než pěšky a vidět tak více ptáků a rýžových polí.
Pěší výlet z l’Ampolly je také možný – doporučována bývá procházka kolem laguny les Olles, kde se dají pozorovat zmiňovaní ptáci. Tato část je rájem pro milovníky přírody.
Pokud máte auto, dá se dojet i do jiných míst rozsáhlé delty. Za zmínku stojí Deltebre či Sant Carles de la Rápita. Na jižním výběžku delty se těží sůl. U Riumar si lze zapůjčit loďku a vyjet na výlet.
Co se týče ubytování, v městečkách se dají nalézt ho v hotelech či hostelech v městečkách, či v kempu v L’Ampolle.